هی ها هی ها بروزترین مرکز خبری ایران و جهان
سهم دلار از ذخایر ارزی جهان به کمتر از نصف کاهش یافت

سهم دلار از ذخایر ارزی جهان به کمتر از نصف کاهش یافت

روزنامه آمریکایی واشنگتن تایمز هشدار داده که سیاست تحریم آمریکا تأثیرات جدی بر جایگاه دلار در اقتصاد جهانی داشته است. وزیر خزانه‌داری آمریکا هم این امر را تأیید کرده و هشدار داده که دور شدن کشورها از دلار طبیعی است.

سیاست‌های دولت بایدن باعث شده کشورهای مختلف، از روسیه تا برزیل و عربستان، از دلار دور شوند و به سمت ائتلاف بریکس (که به رهبری چین است) سوق یابند.

این سیاست‌ها باعث کاهش سهم دلار در تجارت جهانی شده و امروز تنها 40 درصد از تجارت جهانی با دلار انجام می‌شود. همچنین سهم دلار از ذخایر جهانی از 73 درصد در سال 2001 به 47 درصد در سال 2022 کاهش یافته است.

تحلیلگران اعتقاد دارند که توقیف دلارهای بانک مرکزی روسیه توسط دولت بایدن باعث افزایش این سقوط شده و این موضوع می‌تواند پیامدهای جدی برای دلار به عنوان یک ارز ذخیره دنیا داشته باشد. به همین دلیل، ادامه استفاده از سیاست اقتصادی آمریکا به عنوان یک سلاح علیه متحدانش، ممکن است به روند کاهشی دلار ادامه دهد.

به گزارش هی ها،روزنامه آمریکایی واشنگتن تایمز با هشدار نسبت به تبعات سیاست تحریم آمریکا بر جایگاه دلار در اقتصاد جهانی نوشت: سهم دلار از ذخایر جهانی ارز از ۷۳ درصد در سال ۲۰۰۱ به ۴۷ درصد در سال ۲۰۲۲ رسیده است.

جانت یلن وزیر خزانه‌داری آمریکا اخیرا هشدار داده دور شدن کشورها از دلار یک امر طبیعی است. بنابراین انتظار می‌رود ارزش دلار به عنوان یک سرمایه ذخیره‌ در جهان رو به کاهش باشد.

به نقل از واشنگتن تایمز، اما در واقع سیاست‌های دولت بایدن کشورها را روز به روز از دلار آمریکا دورتر می‌کند.

بیش از یک سال است تحریم‌های بی‌سابقه آمریکا علیه روسیه به تلافی آغاز جنگ با اوکراین، کشورهای دوست آمریکا از برزیل گرفته تا عربستان را از دلار دور کرده و به سمت ائتلاف بریکس سوق داده است. بریکس ائتلافی متشکل از کشورهای ضد دلار به رهبری چین است.

به نقل از تسنیم،در شرایطی که مسدود کردن بی‌سابقه سرمایه‌های بانک مرکزی روسیه توسط دولت بایدن موقعیت دلار را به عنوان ارز ذخیره دنیا به خطر انداخته، استفاده از سیاست اقتصادی آمریکا به عنوان یک سلاح علیه متحدانش می‌تواند پیامدهای جدی به دنبال داشته باشد.

اول از همه، همه چیز به نفع رقیب اصلی آمریکا در دنیا یعنی چین است. چین همین حالا هم برای تشویق کشورها به دور شدن از دلار و وارد شدن به گروه ائتلاف ضد دلار بریکس، میلیاردها هزینه کرده است.

ائتلاف بریکس به رهبری چین یک پنجم تجارت دنیا، یک چهارم تولید ناخالص داخلی دنیا و حدود نیمی از جمعیت دنیا را در اختیار دارد و سیاست‌های آمریکا روز به روز بر جمعیت این ائتلاف افزوده است.

این سیاست چین باعث شده سهم دلار در تجارت جهانی کاهش یابد. امروز تنها ۴۰ درصد از تجارت دنیا با دلار آمریکا انجام می‌شود یعنی پایین‌تر از ۵۲ درصد یک دهه گذشته.

لازم به ذکر است که آمریکا ۲۶ درصد از تولید ناخالص داخلی دنیا را در اختیار دارد. این یعنی باید از دلار در ۲۶ درصد از تجارت دنیا استفاده شود. بنابراین موقعیت دلار به عنوان یک ارز ذخیره طی یک کمتر از یک دهه گذشته نصف شده است.

تحقیقات دیگری توسط استفان ین، تحلیلگر ارزی نشان می‌دهد سهم دلار از ذخایر جهانی از ۷۳ درصد در ۲۰۰۱ تا تنها ۵۵ درصد در ۲۰۲۱ کاهش یافته است. این رقم پس از آن ۸ واحد پایین آمده و تنها طی یک سال به ۴۷ درصد رسیده است.

تحلیلگران توقیف دلارهای بانک مرکزی روسیه توسط دولت بایدن را عامل این سقوط می‌دانند چون باعث شده کشورهای دیگر متقاعد شوند واشنگتن هرگاه که سیاست‌های شما را قبول نداشته باشد از دلار به عنوان سلاح استفاده می‌کند.

برای مثال رئیس جمهور اندونزی که یکی از متحدان دیرینه آمریکاست در ماه مارس با اشاره به تحریم‌های روسیه اعلام کرد کشورها باید از دلار آمریکا دور شود.

و اگر واشنگتن حالا تصمیم بگیرد از دلار برای مجازات کشورهای توسعه یافته به دلایل مختلف استفاده کند، کشورهای بیشتری استفاده از دلار را به عنوان یک ارز ذخیره مخاطره آمیز قلمداد خواهند کرد.

۲۲۰

برچسب ها :

هم موضوع

نظر شما چیست ؟

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها