هی ها هی ها بروزترین مرکز خبری ایران و جهان
سمپوزیوم دو روزه برای ارزیابی و بحث در مورد کتاب “هوای حق و عدالت” و یادگاری از اندیشه‌های دکتر محمدعلی موحد

سمپوزیوم دو روزه برای ارزیابی و بحث در مورد کتاب “هوای حق و عدالت” و یادگاری از اندیشه‌های دکتر محمدعلی موحد

گروه جامعه شناسی حقوق انجمن جامعه شناسی ایران، سمپوزیوم دو روزه نقد و بررسی کتاب «در هوای حق و عدالت» و «گرامیداشت و بازخوانی اندیشه دکتر محمدعلی موحد» را برگزار می کند. در این رویداد، تاریخ‌نگار و حقوق‌دان برجسته محمدعلی موحد حاضر و نقد و بررسی کتاب خود را ارائه می دهد. برنامه شامل سخنرانان مختلفی است که در طول دو روز به موضوعات مختلفی مربوط به حقوق، فلسفه و عدالت پرداخته و نظرات خود را ارائه می دهند. تمام این فعالیت ها و سخنرانی ها به صورت آنلاین انجام می شود. برای حضور در این سمپوزیوم، می توانید از لینک زیر استفاده کنید: http://meet.google.com/mug-qfyv-vno
درباره محمدعلی موحد نیز بیان شده است که او عرفان‌پژوه، تاریخ‌نگار و حقوق‌دان بوده و زندگی خود را به تحقیق، تألیف و ترجمه اختصاص داده است.
همچنین کتاب “در هوای حق و عدالت” اثر این نویسنده برجسته، به معرفی حقوق خود و تأثیراندیشمندان بزرگ نظیر ژان ژاک روسو، کانت، جان لاک و دیگران می پردازد. این کتاب مباحثی چون حقوق، فلسفه و عدالت، تعامل سیاست و دین، دیدگاه های نوین در مبحث عدالت و موارد دیگر را با جزئیات بررسی می کند. این کتاب به مخاطبان خود امکان ارتقاء شناخت خود از حقوق و عدالت را می دهد.

گروه اندیشه: گروه جامعه شناسی حقوق انجمن جامعه شناسی ایران، سمپوزیوم دو روزه (فردا و پس فردا دوشنبه و سه شنبه) نقد و بررسی کتاب «درهوای حق و عدالت» و «گرامیداشت و بازخوانی اندیشه دکتر محمدعلی موحد» نویسنده این کتاب را برگزار می کند.

به گزارش خبرگزاری هی ها، برنامه زمانی سخنرانان به شرح زیر است:

« دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۴۰۲»

۱۷/ مدیر نشست
۱۷:۳۰/ رحیم محمدی
۱۸/ حسین داودی
۱۸:۳۰/ محمدمهدی مجاهدی
۱۹/ زهره رحمانی
۱۹:۳۰/ حمیدرضا اثیمی

«سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۴۰۲»

۱۷/ علی اکبر گرجی
۱۷:۳۰/ سپیده میرمجیدی
۱۸/ الناز پروانه زاد
۱۸:۳۰/ امین رضا نوشین
۱۹/ مختار نوری
۱۹:۳۰/ سخن اختتامیه

مدیر علمی سمپوزیوم:
عباس نعیمی جورشری
لینک حضور آنلاین:
http://meet.google.com/mug-qfyv-vno

مختصری از زندگی

محمدعلی موحد (زادهٔ ۱۳۰۲، تبریز) عرفان‌پژوه، تاریخ‌نگار و حقوق‌دان، و عضو پیوستهٔ فرهنگستان زبان و ادب فارسی است.صمد موحد برادر اوست. محمدعلی‌موحد تحصیل را در مدارس تدین و اتحاد نو تبریز آغاز کرد و در سال ۱۳۱۹، پس از اخذ دیپلم متوسطه در رشتهٔ ادبی، به تهران آمد. اما به‌واسطهٔ فوت پدر (در سال ۱۳۱۷) به تبریز بازگشت و سرپرستی خانواده را برعهده گرفت و به مدت ده سال در تبریز و تهران اقامت گزید.وی در طول زندگی خویش همواره مشغول تحقیق، تألیف و ترجمه بوده و آثار شاخصی از خود …

معرفی کتاب در هوای حق و عدالت اثر محمد علی موحد

در باب تشریح حقوق و فلسفه ی آن، محمدعلی موحد یکی از اعجوبه های زمان محسوب می شود. وی با تسلط کامل به امور حقوقی ابتدا خود حق و سپس فلسفه ی آن را برای مخاطب شرح می دهد و خواننده را از مرتبه ی شناخت حقوق ذاتی و ابتدایی اش تا تعالی و تکامل اندیشه و حق و حقوق شهروندی همراهی می کند.

کتاب در هوای حق و عدالت، اثر این تاریخ نگار و حقوق دان برجسته ی معاصر، بیش از همه چیز قصد آشنایی مخاطب با حقوق خود را دارد و این امر را از طریق آشناسازی خواننده با فرهنگ اروپا و خط و مشی آنان در مساله ی حقوق شهروندی محقق می سازد. مخاطب با خواندن این اثر تا حد زیادی با دیدگاه اندیشمندان بزرگ نظیر ژان ژاک روسو، کانت، جان لاک و دیگران آشنا می شود.

در فصل های این کتاب با مواردی نظیر تعریف و چیستی حق، تعاریف حق و انصاف و عدالت و قانون و ارتباط آنان با هم و با دولت، تعامل سیاست و دیانت با بهره گیری از خطوط فکری ابوعلی سینا و ابن خلدون، جهان و انسان مدرن، سیر سیصد ساله ای در مفهوم حقوق طبیعی و تکامل آن به حقوق بشر، تعاملات نوین حق و قانون، دیدگاه های نو در مبحث عدالت، استفاده ی نابجا از قدرت و حکومت و زیر پا نهادن حق و سو استفاده از اختیارات، بحث جهانی حقوق بشر و بسیاری موارد دیگر سخن به میان آمده است. سرانجام برای آشنایی بیشتر مخاطب با حقوق شخصی و شهروندی، اعلامیه ی حقوق بشر و عهد و میثاق های جهانی در انتهای کتاب بیان شده است.

216216

برچسب ها :

هم موضوع

نظر شما چیست ؟

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها