هی ها هی ها بروزترین مرکز خبری ایران و جهان
حداقل و حداکثر مقدار انتقال وجه از طریق ابزارهای مختلف چقدر است؟

حداقل و حداکثر مقدار انتقال وجه از طریق ابزارهای مختلف چقدر است؟

وزارت اقتصاد ایران در هفته گذشته محدودیت‌های جدیدی برای تراکنش‌های بانکی به منظور مبارزه با جرایم پولشویی و فرار مالیاتی اعلام کرد. این محدودیت‌ها شامل ممنوعیت انجام تراکنش‌های بیش از یک میلیارد تومان یا 200 تراکنش دریافتی در ماه با استفاده از خدمات کارت به کارت می‌شود. این اقدام در حالی انجام شد که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ نیز بندی وجود دارد که محدودیت‌های تراکنش‌های بانکی را تعیین می‌کند. هر کارت با استفاده از دستگاه کارتخوان ۵۰ میلیون تومان و از طریق اینترنت بانک نیز ۵۰ میلیون تومان روزانه می‌تواند تراکنش انجام دهد. علاوه بر این، محدودیت‌های دیگری نیز شامل حواله‌های ساتنا و پایا و اپلیکیشن‌های موبایل بانک می‌شود. این تصمیمات با انتقادهای متعددی مواجه شده‌اند اما با هدف کاهش جرایم مالی ترتیب داده شده‌اند.

به گزارش هی ها، هفته گذشته بود که وزارت اقتصاد از اعمال محدودیتی جدید در تراکنش‌های بانکی به منظور مبارزه با جرایم پولشویی با منشا فرار مالیاتی خبر داد. هادی خانی، رئیس مرکز اطلاعات مالی و مبارزه با پولشویی وزارت اقتصاد، با توضیح این موضوع که زمان ورود بانک مرکزی و سازمان امور مالیاتی برای تعیین تکلیف دستگاه‌های کارتخوان، بخشی از تراکنش‌های اشخاص حقیقی فاقد پرونده از بستر دستگاه‌های کارتخوان به کارت به کارت تغییر وضعیت داده‌اند، اعلام کرد که از این پس، برای مبارزه با این موضوع استفاده از خدمات کارت به کارت برای مبلغ بیش از یک میلیارد تومان یا انجام ۲۰۰ تراکنش دریافتی در ماه ممنوع است.

تجارت نیوز در گزارشی آورده که ین در حالیست که در لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ نیز بندی وجود دارد که بر اساس آن، اگر جمع تعداد و مبلغ واریز به حساب‌های هر شخص حقیقی در هر ماه، از سقفی که شورای پول و اعتبار تا پایان اردیبهشت‌ ماه سال آینده مشخص می‌کند بیشتر باشد، آن حساب تجاری تلقی شده و صاحب آن باید درآمدی نبودن تراکنش‌ها را با ارائه اسناد و مدارکی اثبات کند.

ا وجود اینکه اعمال این محدودیت‌ها در روزهای گذشته، با انتقادهای متعددی از سوی کارشناسان اقتصادی مواجه شده، اما آنها تنها محدودیت‌های تراکنش در شبکه بانکی کشور نیستند.

سقف تراکنش از طریق دستگاه کارتخوان و اینترنت بانک چقدر است؟

در حال حاضر، سقف تعیین شده برای تراکنش به ازای هر کارت از طریق دستگاه‌های کارتخوان، حداکثر ۵۰ میلیون تومان در روز است. به علاوه، هر فرد با کارت‌های بانکی خود، روزانه می‌تواند تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان از طریق این دستگاه‌ها تراکنش انجام دهد.

وضعیت محدودیت‌های انجام تراکنش از طریق اینترنت بانک نیز به همین صورت است و افراد می‌توانند در هر شبانه روز به ازای هر کارت خود ۵۰ میلیون تومان و در مجموع و با استفاده از چند کارت بانکی، ۱۰۰ میلیون تومان در بستر اینترنت بانک تراکنش انجام دهند.

ستفاده از ساتنا و پایا چه شرایطی دارد؟

حواله‌های ساتنا و پایا نیز از دیگر ابزارهای انجام تراکنش در شبکه بانکی به شمار می‌روند که هر یک مزایا و محدودیت‌های منحصر به فردی دارند. تراکنش با حواله ساتنا کارمزدی ندارد و مدت انجام آن کمتر از ۲۰ دقیقه است. البته این تراکنش تنها در زمان کاری بانک‌ها انجام می‌شود و اگر فردی، بعد از این زمان از این طریق تراکنشی انجام دهد، انجام آن تا آغاز روز کاری آتی به تعویق می‌افتد.

حداقل مبلغ قابل انتقال از طریق ساتنا ۱۵ میلیون تومان است و سقفی برای این انتقال وجود ندارد. از سوی دیگر، انتقال وجه از طریق پایا، حداقلی ندارد اما حداکثر آن ۱۰۰ میلیون تومان است. اما اگر فردی در یک روز از این طریق ۱۰۰ میلیون تومان پول انتقال دهد، دیگر امکان استفاده از حواله پایا را نخواهد داشت. به عبارت دیگر، محدودیت روزانه استفاده از این دو ابزار ۱۰۰ میلیون تومان است و اگر ۵۰ میلیون تومان از طریق پایا منتقل شود، تنها امکان انتقال ۵۰ میلیون تومان دیگر از طریق ساتنا وجود دارد.

محدودیت‌های موبایل بانک، اپلیکیشن‌های پرداخت و خودپردازها

امروزه موبایل بانک و اپلیکیشن‌های پرداخت نیز از ابزارهای محبوب برای انجام تراکنش‌های بانکی محسوب می‌شوند. طبق قانون، سقف انتقال وجه از طریق موبایل بانک ۱۵ میلیون تومان و از طریق این اپلیکیشن‌ها، ۱۵ میلیون تومان است.

به علاوه، خودپردازها نیز امکان انتقال وجه روزانه ۱۰ میلیون تومان را برای کاربران فراهم می‌کنند و حداکثر میزان پول نقد قابل برداشت از این دستگاه‌ها، ۲۰۰ هزار تومان است.

۲۱۷

برچسب ها :

هم موضوع

نظر شما چیست ؟

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها