هی ها هی ها بروزترین مرکز خبری ایران و جهان
آیا قیمت گوشت گوسفندی در حال کاهش است؟/ پیشنهاد عرضه گوشت گرم در کالا برگ

آیا قیمت گوشت گوسفندی در حال کاهش است؟/ پیشنهاد عرضه گوشت گرم در کالا برگ

آمارهای اخیر نشان داده که تعداد زیادی از دام‌های سبک در ایران در این مدت افزایش یافته است، اما این افزایش با قیمت گوشت سال آینده تاثیری نخواهد داشت. برخی از دامداران از جمله اتحادیه دام سبک کشور همچنان به کمبود مراتع و سختی نگهداری اشاره کرده‌اند. همچنین مدیرعامل اتحادیه اظهار داشته است که دام‌های متولد شده در پاییز شرایط مناسبی برای رشد ندارند و تاثیری در کاهش قیمت گوشت سال آینده نخواهند داشت. وی همچنین بر این باور است که عرضه دام با این همه محدودیت و هزینه‌های اضافی رقابت‌پذیر نیست. به علاوه، نیاز مردم به یارانه‌ها به شکل غیرنقدی است تا تولید داخل رونق پیدا کند. این حالت، به گفته او، نه تنها تورم را کنترل نمی‌کند بلکه فرصت‌های واردات گوشت را هم افزایش می‌دهد. این حالت باعث افزایش وابستگی به کشورهای دیگر در زمینه گوشت قرمز می‌شود که در خلاف با اندیشه های امام خمینی (ره) است.

به گزارش هی ها،علیرضا پیمان پاک – قائم مقام وزیر جهادکشاورزی – چندی پیش اعلام کرد که طبق آمار مرکز آمار زایش و پرواربندی در این سه ماه اخیر نسبت به سال گذشته ۲۵ درصد افزایش داشته است. این یعنی در فصل بهار و تابستان سال آینده ۲۵ درصد افزایش عرضه گوشت نسبت به سال گذشته داریم که این خودش بازار را تنظیم می‌کند و آثار مثبتی در کاهش قیمت دارد.

در این راستا و در پاسخ به این سوال که آیا افزایش زایش‌ها در پاییز می‌تواند منجر به افزایش عرضه دام و گوشت در بهار و تابستان سال‌ آینده شود؟ افشین صدر دادرس – مدیرعامل اتحادیه دام سبک کشور – به ایسنا گفت: بر اساس گزارش‌های مرکز آمار ایران جمعیت دام سبک کشور در تابستان امسال ۶۰ میلیون و پاییز ۶۲ میلیون شده است. این یعنی جمعیت دام در پاییز تنها ۲ میلیون یعنی ۳ درصد اضافه شده است.

وی افزود: معتقدیم که این افزایش ۳ درصدی تاثیری در افزایش جمعیت دام و افزایش عرضه گوشت در سال آینده نخواهد داشت. زیرا دام‌هایی که پاییز متولد می شوند شیرسوز هستند یعنی چون مادران آنها نمی‌توانند از مرتع تغذیه کنند و شیر کافی نمی‌خورند بنیه قوی ندارند و وارد گله مولد نمی‌شوند. در حقیقت این دام‌ها تا پایان زمستان امسال کشتار خواهند شد و تاثیری در کاهش قیمت گوشت سال آینده نخواهند داشت.

به گزارش ایسنا، مدیرعامل اتحادیه مرکزی دام سبک کشور تصریح کرد:با وجود بارندگی‌های چند روز اخیر اما وضعیت مراتع برای چرای دام‌ها هنوز خوب نیست و کمبودهای پارسال جبران نشده است.

وی در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود برخی از دامداران دام‌های خود را عرضه نمی‌کنند تا بتوانند سال بعد با قیمت‌ بالاتری عرضه کنند گفت: دام کالایی نیست که در انبار قابل احتکار باشد، دام موجود زنده است که نیاز به غذا، نگهداری، دارو و واکسن دارد. اگر کسی می‌خواهد دامش را نگه دارد باید برای آن هزینه کند، علاوه بر اینکه نگهداری دام بیش از مدت لازم موجب افزایش چربی روی گوشت و پایین آمدن کیفیت آن شده و خریداران این دسته از دام ها را با قیمت پایین تر می‌خرند، گر چه ممکن است گوشت آن را به قیمت روز به مردم بفروشند، در نتیجه نگهداری دام بیش از زمان مشخصی که برای پروار دام لازم است صرفه اقتصادی ندارد.

وی کاهشی شدن قیمت گوشت را منوط به بارش‌های مناسب در زمستان و بهار و تخصیص یارانه هدفمند به خانوارها دانست و گفت: دولت باید به جای پول نقد به مردم یارانه‌ها را به صورت کالایی و به شکل غیرنقدی بدهد که هم یارانه دقیقا به موضوع مد نظر برسد و خرج موارد دیگر نشود و دیگر اینکه تولید داخل رونق پیدا کند و تولیدکننده تشویق به تولید بیشتر و بهتر شود.

دادرس در ادامه گفت: رهبری اعلام کردند که تورم را با رونق تولید مهار کنید اما می‌بینیم که با پرداخت نقدی یارانه‌ها نه تنها تورم کنترل نمی‌شود، بلکه حتی رونقی نیز در تولید دیده نمی‌شود و تمایل و تبلیغ و ایجاد فرصت ها برای واردات گوشت و گوشت وارداتی بیشتر است.

وی در پایان گفت: حضرت امام رحمت الله علیه فرمودند که کشاورزی محور استقلال است و نباید وابسته باشیم. در حالی که با افزایش واردات در بخش گوشت قرمز وابستگی را افزایش می‌دهیم.

۲۲۰

برچسب ها :

هم موضوع

نظر شما چیست ؟

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها