هی ها هی ها بروزترین مرکز خبری ایران و جهان
«آیا قانون توزیع آب عادلانه است یا تبعیض‌آمیز؟»

«آیا قانون توزیع آب عادلانه است یا تبعیض‌آمیز؟»

فرامرز یوسفوندی، وکیل دادگستری، در گفتگو با خبرنگار هی ها کرمانشاه اظهار کرد: زمین و آب اصلی‌ترین عناصر کشاورزی هستند و تولیدات کشاورزی، به عنوان عامل اصلی توانمندی‌های غذایی کشورها، اهمیت بسیار زیادی دارند. برخی از تولیدات کشاورزی، مانند گندم و دانه‌های روغنی، به شدت اهمیت دارند و به عنوان کالاهای استراتژیک محسوب می‌شوند. امنیت غذایی مرتبط با امنیت ملی است و بنابراین، تولید محصولات غذایی در هر کشور بسیار مهم است. او همچنین اشاره کرد که خشکسالی و کم‌آبی چالش‌هایی برای بخش کشاورزی ایجاد کرده و باید اقداماتی برای مقابله با این مشکلات انجام شود. همچنین او به تنوع روش‌های آبیاری و اصلاح قوانین توزیع عادلانه آب به منظور افزایش تولید کشاورزی و بهبود وضعیت معیشت کشاورزان اشاره کرد. او آورد که این اقدامات می تواند علاوه بر کاهش بیکاری و کنترل مهاجرت به شهرها، به توسعه اقتصادی و ارتقاء وضعیت روستاها و کشاورزان کمک کند.

فرامرز یوسفوندی در گفتگو با خبرنگار هی ها کرمانشاه، اظهار کرد: زمین و آب عناصر اصلی کشاورز برای تولید است و تولیدات کشاورزی به عنوان مولفه قدرت کشورها در استقلال غذایی است.

وی افزود: بعضی از تولیدات کشاورزی مانند گندم، دانه‌های روغنی و سایر موارد آنچنان واجد اهمیت هستند که کالاهای استراتژیک هستند.

این حقوقدان تصریح کرد: اهمیت کالاهای استراتژیک تا آنجا است که جمعیت زیادی از کشورهای جهان سوم با بحران گرسنگی دست و پنجه نرم می‌کنند در حالیکه بعضی کشورهای غربی مانند ایالات متحده آمریکا گندم را در دریا می‌ریزد.

وی خاطرنشان کرد: امنیت غذایی از شقوق امنیت ملی است لذا استقلال در تولید مایحتاج غذایی برای هر کشور از اهمیت فوق العاده‌ای برخوردار است.

وکیل دادگستری خاطرنشان کرد: خشکسالی و کم آبی چند سالی است که بخش کشاورزی را دچار چالش کرده است.

وی ادامه داد: افت قابل توجه آب‌های زیرزمینی که قابلیت برگشت ندارد، نگران کننده است و بارش‌های محدود نیز به معنای نابودی اندک اندک سفره‌های آب زیرزمینی در استان کرمانشاه است.

این حقوقدان بیان کرد: حداقل وجود بیش از ۶ هزار چاه غیرمجاز و همچنین برداشت‌های بی‌رویه و بی‌ضابطه از منابع آب زیرزمینی یک تهدید و چالش جدی برای توسعه استان کرمانشاه هستند و دستگاه‌های مربوطه باید برای توقف این روند مخرب اقدام کنند.

وی ابراز کرد: برداشت‌های بی‌رویه و بی‌ضابطه از چاه‌های مجاز بسیار نگران کننده است و نظارت خاصی هم بر میزان برداشت چاه‌های مجاز وجود ندارد.

این حقوقدان ادامه داد: یکی از منافذ فساد در قوانین که بخش کشاورزی از آن متاثر می‌شود قانون توزیع عادلانه آب مصوب ۱۳۶۱ است که با تبعیض در کشاورزی چالش‌های جدی در بهره‌برداری از آب‌های زیرزمینی رقم زده است.

وی بیان کرد: چالش حفر چاه‌های غیرمجاز چند برابر چاه‌های مجاز، سوء استفاده دارندگان چاه مجاز، ناعدالتی و تبعیض ناروا ، کاهش تولید، بیکاری، مهاجرت و تشدید پدیده حاشیه نشینی در کرمانشاه حدود ۴۰ درصد است و البته ناهنجاری‌های اجتماعی دیگری را نیز به دنبال دارد.

این وکیل دادگستری عنوان کرد: تنها راه افزایش تولید کشاورزی با وجود خشکسالی‌های ممتد، اصلاح قانون توزیع عادلانه آب و بهره برداری عادلانه تمام کشاورزی به تناسب اراضی مستعد کشاورزی از منابع خدادادی به عنوان ذخایر آیندگان و یکپارچه سازی اراضی است.

وی ابراز کرد: تغییر روش‌های آبیاری با استفاده از سامانه‌های آبیاری کم مصرف و کشت محصولات با درآمدزایی بیشتر و ایجاد و توسعه صنایع تبدیلی کشاورزی و توسعه اقتصاد تعاونی با مشارکت روستاییان است.

یوسفوندی اذعان کرد: همزمان وضعیت معیشت کشاورزان را بهبود داده و بیکاری در این حوزه را کاهش دهد و البته مهاجرت به شهر و پدیده حاشیه نشینی نیز تا حدودی کنترل شده و با روش کشاورزی و دامداری می توان از ظرفیت صادراتی استان با وجود مرز مناسب با کشور عراق با بهبود همزمان وضعیت حمل و نقل استفاده کرده و رونق اقتصادی در استان را به ارمغان آورد.

برچسب ها :

هم موضوع

نظر شما چیست ؟

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها